کدام طرح درآمدزایی را انتخاب کنیم؟

یکی از ارکان مهم در هر شرکت بازاریابی شبکه ای، طرح درآمدزایی آن شرکت است. هرکدام از افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند و یا به تازگی فعالیتشان را شروع کرده اند یک سوال در ذهن خود دارند و به دنبال جواب آن هستند: چقدر می توانم در آمد داشته باشم؟
این سؤال هم مهم است و هم منطقی. در مشاغل دیگر پاسخ دادن به این سوال آسان است؛ چرا که در مشاغل دیگر دستمزد یا ماهانه است یا هفتگی و یا بر اساس ساعات کاری، اما در این حرفه میزان در آمد شما بر اساس میزان تلاش شما تعیین می گردد و با زحمت بیشتر می توانید تأثیر بیشتری بر روی درآمدتان بگذارید. در بازاریابی شبکه ای خود بازاریابان هستند که تعیین کننده درآمدشان هستند و بر اساس میزان تلاش و وقت سرمایه گذاری کرده شان به درآمد دست پیدا می کنند.
بازاریابی شبکه ای تجارت یک شبه پولدار شدن نیست بلکه برای رسیدن به در آمد مطلوب بایستی کار سخت صورت بگیرد؛ علاوه بر کار سخت برای رسیدن به در آمد، طرح درآمدزایی شرکت هم گزینه مهمی در به ثمر نشاندن تلاش های بازاریابان می باشد. طرح درآمدزایی؛ طرح برنامه ریزی شده است که در آن نحوه و میزان پرداخت حق الزحمه بازاریابان مشخص شده است، این طرح از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. برای بازاریابان مهم است که نقاط ضعف و قوت طرح شرکت را بدانند تا بتوانند انتخاب درست را انجام دهند و شرکتی را انتخاب کنند که طرح متعادلی داشته باشد و از طریق فرصت های قانونی امکان دست یابی به موفقیت مالی را برای بازاریابانش فراهم کند.
برخی از ویژگی های یک طرح درآمدزایی متعادل به این صورت است :

1- پورسانت بازاریابان را به صورت عادلانه پرداخت نماید
یک طرح درآمدزایی متعادل قسمت عادلانه یا منصفانه ای از عایدی فروش شرکت را به بازاریابان می دهد. کن راد در کتاب زیگ زیگلار با موضوع نتورک مارکتینگ بیان کرده است که قسمت عادلانه حدود 40 تا 50 درصد از کل عایدی شرکت می تواند باشد؛ بیشتر از این مقدار به نفع شرکت نیست و باعث ضرر رسیدن به شرکت می شود، اما پرداخت زیر 40 درصد هم غیر منصفانه است. شرکتی که درصد بسیار کمی کمیسیون می دهد در دراز مدت انگیزه بازاریابانش را از بین می برد زیرا آن ها قادر نخواهند بود در آمد مناسبی کسب کنند.

2- حجم خرید ثابت معقول تعیین کرده باشد
شرکت های بازاریابی شبکه ای حجم معینی از محصول را برای خرید ماهیانه بازاریابان تعیین می کنند تا با این خرید بازاریابان در سازمان فعال محسوب شوند. اصطلاحاً به این مبلغ، مبلغ واجد صلاحیت دریافت پورسانت شدن گفته می شود؛ چرا که بازاریابان غیر فعال واجد صلاحیت برای دریافت کمیسیون و پاداش محسوب نمی شوند. این مبلغ باید یک مبلغ معقولی باشد و مبلغی تعیین نشود که خرید آن برای بازاریابان دشوار باشد. جز این مقدار بر طبق دستورالعمل؛ شرکت ها اجازه تعیین مبالغ دیگر و تعیین استراتژی های فروش برای خرید ماهیانه بازاریابان را ندارند، این مبلغ هم صرفاً برای فعال نگه داشتن بازاریابان می باشد.

3- اهمیت ویژه دادن به اکثریت پاره وقت و ادای دین به بازاریابان پیش کسوت
کار بازاریابی شبکه ای یک فرصت مطلوب برای کسانی است که قصد انجام کار پاره وقت را دارند. اهمیت قایل شدن برای افراد پاره وقت بسیار کلیدی است، زیرا این افراد اکثریت سازمان فروش را تشکیل می دهند و در واقع فضای بین تاپ لیدر ها و تازه وارد ها را پر می کنند. علاوه بر اکثریت پاره وقت که باید جایگاه ویژه در طرح داشته باشند، بازاریابان کهنه کار و حرفه ای هم باید مورد توجه قرار گیرند و پاداش هایی که به آنان اختصاص داده می شود؛ به گونه ای باشد که آنان را متعهد به کار و شرکت نگه دارد. منظور از بازاریابان حرفه ای کسانی است که به صورت تمام وقت فعالیت می کنند و به دیگران آموزش می دهند تا در این حرفه موفق باشند. این طبیعی است که این افراد بعد از مدتی دیگر وقت زیادی برای فروش نداشته باشند و بیشتر وقت خود را صرف آموزش زیر مجموعه شان کنند. شرکت باید سهمی از عایدی سالانه اش را برای این افراد در نظر بگیرد، حتی اگر در حدود یک یا دو درصد باشد . یک طرح درآمدزایی مناسب تلاش در جهت حفظ بازاریابانش دارد و پاداش های مناسب و بر اساس تلاش آن ها برایشان در نظر می گیرد.

4- ترویج خرده فروشی
همان طور که می دانید حرفه بازاریابی شبکه ای به عنوان یکی از روش های فروش کالا شناخته شده است و رسالت اصلی آن خرده فروشی محصولات است. در موفق ترین شرکت های دنیا، برنامه ریزی های آموزشی و برنامه های پرداختی شان در جهت تحقق این هدف می باشد؛ به طوری که در دستورالعمل و مقررات تدوین شده برخی از کشور ها مقرر شده است که حدود40 درصد از میزان پورسانت پرداختی اختصاص به پورسانت خرده فروشی یابد و این نشان دهنده اهمیت این موضوع است. از طرحی که به جای تأکید بر خرده فروشی تأکید بر عضوگیری برای افزایش میزان در آمد دارد، دوری کنید.

یک طرح درآمدزایی مناسب طرحی است که به بازاریابان فرصت به دست آوردن درآمد متناسب با تلاششان را می دهد. این طرح علاوه بر در نظر گرفتن پاداش های تشویقی برای ایجاد درآمد مناسب و معقول برای بازاریابان امکانات و مشوق هایی را نیز برای پیشرفت آنان در کار فروشندگی در نظر می گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.