مصاحبه اختصاصی با آقای مهندس عباس زاده

جناب مهندس عباس زاده مدیر عامل موسسه توسعه مهر ( کارگروه تخصصی کارآفرینی و توسعه شبکه فروش )، مدیر مسئول مجله بازاریابی شبکه ای و از بنیانگزاران پژوهشکده نتورک ایران ( اولین مرکز علمی تحقیقاتی نتورک کشور )، سردبیر مجله اقتصادی نگرش پویا، محقق، کارشناس، مشاور و سخنران در حوزه کسب و کار و بازاریابی شبکه ای، دارای مدرک بین المللی فروش مستقیم از تنها انستیتو آموزش فروش مستقیم جهان زیر نظر انجمن فروش مستقیم امریکا

با عرض ادب و احترام محضر حضرتعالی سوالاتمون رو با اجازتون شروع می کنیم

1- لطفاً مقداری از سوابق خود در زمینه تجارت و بازاریابی را بیان نمایید؟

عرض ادب خدمت شما و همه مخاطبینتون. فریدون عباس زاده هستم. متولد 62. آرشیتکت.
عضوی از خانواده گروه توسعه مهر. مدیر مجله بازاریابی شبکه ای nmls.ir. از اعضای پژوهشکده نتورک ایران
از زمانی که یادم میاد به بازاریابی و فروش علاقه مند بودم و هستم. 18 سالم بود که اولین گروه تجاریم رو در زمینه کسب و کار ایجاد کردم. ضمنا از اونجایی که شغل ساختمان برام یه شغل خانوادگی بود تا همین امروز هم تو این صنعت فعال هستم.
با گروه توسعه مهر به عنوان کارگروه تخصصی کارآفرینی و توسعه شبکه فروش از سال 90 در زمینه مشاوره، بازاریابی، بازارسازی و تبلیغات، و همچنین برگزاری کارگاه و همایش های تخصصی آموزشی، فعالیتهای زیادی رو انجام دادیم و امروز هم در خدمت شما هستم.

2- از چه سالی شروع به فعالیت نتورک مارکتینگ کردید؟

اولین باری که با اسم نتورک آشنا شدم برمیگرده به سال 2001. شاید روزهای اول، من هم مثل خیلی های دیگه دقیقا متوجه اثرات و ارزش حقیقی این تجارت نشده بودم اما یکی از محکم ترین دلایلی که تا به امروز از فضای علمی، عملی و تحقیقاتی این تجارت خارج نشدم انگیزه، امید، اشتیاق و بینشیه که در روح این تجارت نهفته است.

باید همیشه تشنه رسیدن بود، تشنه دانستن و تشنه موفقیت. شما در این تجارت می تونی با فداکاری، حمایت و رشد دادن دیگران سعادت رو در زندگی خودت و همراهانت به شایستگی جاری کنی. وجود چنین روحیه ای در کسب و کار، میتونه ارزشهات رو نمایان کنه.

3- به نظر شما چه اقداماتی فعالیت بازاریابی شبکه ای را به سمت فعالیت شرکت های هرمی سوق می دهد و راهکارهای پیشگیرانه شرکت ها کدامند؟

هرمی یا غیر اون، فقط نوعی از نگرشه. خیلی ربطی به امروز و گذشته نداره. دروغ، عجله برای رسیدن، عدم شناخت، اغواگری و … اگه اینها رو انجام ندیم خیلی چیزا درست میشه. البته بخشی از عوامل فردی و بخش دیگر اون، شرکتی است.

این روزها واژه های اشتباه زیادی تو این تجارت باب شده که متاسفانه نیاز به نگاهی عمیق تر و جدیت بیشتر مدیران و راهبران ارشد، برای رفع این خطاها داره. تا زمانی که با توهم من می دانم ها خداحافظی نکنیم تغییر کمی سخت خواهد بود.

4- تولید کننده بودن شرکت و ارائه محصولات منحصر به فرد در موفقیت شرکت های ایرانی چه نقشی را دارد؟ و به نظر شما محصولاتی که شرکت ها ارائه می دهند باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا شرکت را به اهدافش نزدیک کند؟

تا اونجایی که من می دونم طبق قوانین کمیته نظارت، اولویت فعالیت بازاریابی شبکه ای داره به سمت تولیدکننده ها میره و دولت تصمیم جدی داره که این پروسه، تغییرات ویژه ای داشته باشه پس پاسخ این بخش از سوال، مشخصه. اما اینکه شرکت بازاریابی شبکه ای باید خودش هم تولید کننده باشه یا نه! فکر نمی کنم درستی یا عدم اون تو این مصاحبه بگنجه. به هر صورت این تجارت در دنیا نزدیک به 70 ساله در حال انجامه و تجربه، خیلی چیزها رو اثبات کرده و نیاز به اکتشافات خاص و جدیدی در رابطه با این موضوع نیست. تصمیم گیرندگان اصلی بهتر می دانند.

در رابطه با نوع محصولات هم باید ببینیم سیاست شرکت در قبال جامعه هدفش چیه ؟ قطعا واژه هایی چون محصولات منحصر به فرد، عام پسند و نیاز جامعه، میتونه جز موارد اصلی باشه اما کمیت در کنار کیفیت فضای رقابت رو معنی می بخشه و رغبت مشتریان و سازمان فروش رو برای ادامه همکاری پایدارتر میکنه. ضمنا انتخاب محصول فاکتورهای زیادی داره که فکر می کنم باید در موردش بیشتر صحبت کنیم تا بشه به انتخاب اصلح رسید.

5- به نظر شما چه مشکلاتی پیش روی این صنعت در کشور قرار دارد و راه کارهای برطرف کردن آن ها چیست ؟

شاید این جملم خیلی خوشایند به نظر نیاد اما واقعیت اینه که بزرگترین مسئله این تجارت، خود این تجارته. در بیشتر مواقع سازندگان تجارت می تونن بزرگترین دشمنان اون هم باشن.

حتما شما هم تایید می کنید که نتورکر دارای روحیه سرسخت و اشتیاق بالایی برای پیشرفت و کسب موفقیته. شک ندارم که بیشتر آموزشهای این تجارت فارغ از بحث فروش ( که صدالبته اصل موضوعه ) و شاید نتایج مالی، رشد شخصی و ارتقا بینش و دیدگاه شما نسبت به زندگی و دنیای اطرافتونه. پس هر مسئله خارجی هم پیش روی این تجارت باشه اگر نتورکر باشی از پسش برمیای.

قصد ندارم کسی رو نصیحت کنم اما اگر قانونی وضع میشه به دلیل احساس خطری که نسبت به عدم اون وجود داره یا خطایی که رخ داده. پس این خود ما هستیم که باید از تجارتمون مراقبت کنیم تا کمتر صدمه ببینه. کائنات، به کار درست پاسخ درست میده.

امروز که دولت و دست اندرکاران اصلی این تجارت در سازمانها و نهادهای مختلف برای پایداری این تجارت اعتبار خرج کردن ما هم فرقی نداره در چه جایگاهی هستیم باید درست رفتار کنیم. حال درست چیست ! داستان بسیار دارد.

6- بیشترین مشکلاتی که بازاریابان با آن سرو کار دارند چه مواردی می باشد و از نظر شما نقش شرکت ها در ایجاد و حل مسایل بازاریابان چه میزان است؟

یکی از مهمترین مسائلی که هر بازاریاب برای موفقیت در این تجارت بهش نیاز داره ابزار و اطلاعات درسته. البته مسئولیت بخشی از اینها همیشه بر عهده لیدرها بوده اما وقتی با لیدرهای تراز اول کشور صحبت می کنم متوجه مسائل و ایراداتی میشم که پیگیری یا انجام بخش زیادی از این موارد، کار یک لیدر نیست. لیدر باید تمام زمانش رو برای ساخت سازمانش اختصاص بده تا … به هر صورت این تجارت هم مثل اکثر کسب و کارهای نو در کشورمون، مسائلی داره که مطمئنا در آینده بخش بزرگی از اونها رفع میشه. مدیران و دست اندرکاران این تجارت هم دارن تلاششون رو برای بهبود شرایط انجام میدن.

محصولات مناسب، دقت بیشتر در پلن و تاثیرات نگرشی آن در رشد سازمان، قیمت گذاری عادلانه، بسته بندی حرفه ای، نوع و زمان ارسال و تحویل کالا به مشتری، پاسخگویی صادقانه و خدمات پس از فروش همه اینها مواردی است که شرکتها باید برای آن راهکارهای مناسبی داشته باشند.

داشتن وبسایتی ساده و کاربر پسند با اطلاعات مناسب و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری حرفه ای اما ساده ( با توجه به فضای اطلاعاتی و رشد تکنلوژی روز ) می تونه در سهولت ارتباط و خرید مشتری و پیشبرد اهداف بازاریابان هم اثرات مطلوبی داشته باشه.

7- آینده بازایابی شبکه ای در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

روشن … اما آینده لحظه ای بعد از هم اکنونه …پس آینده نتیجه اعمال، رفتار، کردار و گفتار به ظاهر ساده و روزمره همه ماست. اگر امروز از خطاهامون به سادگی بگذریم باید منتظر چالشهای بزرگتری در آینده باشیم. این تجارت بر پایه قوانین آماری و ریاضی اثبات کرده که تمام بخشهاش با تصاعد همراهه. خیلی خیلی جدی بگیرید. همه چیز رو …

در 16 سال گذشته با بزرگان زیادی در این باره صحبت کردم و اتفاقات عجیبی رو شاهد بودم. موفقیت به یکباره ظاهر نمیشه. ناکامی و شکست هم همینطور. پس قدر زمان و فرصت ها رو باید بیشتر بدونیم. خیلی خیلی مهمه

8– نظرتون در مورد محصولاتی که شرکت های بازاریابی شبکه ای ارائه می دهند چیست ؟ آیا شرکت ها واقعا واسطه ها را حذف می کنند؟

نظر من فقط شرط نیست. این نظر رو حتما باید از مصرف کننده ها پرسید. قضاوت کار سختیه و ایجاد رضایت برای همه، از اون هم سخت تر. باید در این زمینه با خودمون صادق باشیم و وجدانمون رو قاضی قرار بدیم. محصول باید نیاز مشتری رو منتفع کنه نه … به عنوان مدیر شرکت، قبل از محاسبه سود، بهتره به کیفیت و اثرات محصول بیشتر توجه بشه. همین.

در رابطه با واسطه یا عبارات این چنینی باید عرض کرد دنیا در حال تغییره و امروز واژ ها رنگ دیگه ای به خودشون گرفتن. توصیه می کنم در این زمینه کمی واقع بین تر باشیم.

9– پلن درآمد زایی شرکت ها با تغییرات فراوان در مدت زمان کم مدام تغییر می کند. آیا این کار حرفه ای است؟

راستش رو بخواید نمیشه به همین سادگی در مورد همه چیز نظر داد. مسئله، تغییراتی که آرام آرام رخ میده تا شرایط به حالت نرمال و استاندارد نزدیک تر بشه. هیچ مدیر یا لیدری هم نمی خواد هر روز شاهد این اتفاقات باشه. چون هر تغییری دغدغه ها و چالشهای خودش رو داره و کلی کار رو سخت می کنه. اما عوامل تاثیرگزار این موضوع رو، میشه از زوایای مختلف بررسیش کرد. فقط اینرو می دونم که عدم شناخت و آگاهی از اینگونه تغییرات، بعضا صدمات جبران ناپذیری داره. میشه راهکارهای بهتری هم برای این موارد پیشنهاد داد.

10- توصیه شما به افرادی که قصد فعالیت در حوضه بازاریابی شبکه ای را دارند چه مواردی است؟

معتقدم انسان دارای اختیاره و می تونه آگاهانه تر هم تصمیم بگیره. بهتره با اطلاعات درست کارامون رو انجام بدیم. باید بدونیم که این تجارت خیلی تفاوت ویژه ای با کسب و کارهای دیگه نداره اما نمیشه از پتانسیل بالای اون به راحتی چشم پوشی کرد. انرژی بخش جدایی ناپذیر در سازمان فروشه و نتایج مالی و تیک خوردن ویژنهای افراد، جز بدیهیات این تجارته.

به فعالین پویا و هدفمند این تجارت توصیه میشه برای رسیدن به مقصد نباید عجله کنید. مقصد تمامی قدمهایی که با لذت، تو این تجارت برمیدارید و هدفها زمانی تیک می خورند که وقتی رسیدی، ارزشهات هم همراهت باشند. پس دانشت رو ارتقاء بده، هوشمندانه تر تصمیم بگیر و هوشیارانه تر زندگیت رو راهبری کن.

باور کن طبیعت بر پایه نظم خلق شده و خالق این نظم و هماهنگی از روح خودش بر تو دمیده پس شایستگیهات رو باور کن و بدون که برای بهترین بودن باید باشی تا بشی.

سعی کن تفاوت عمیق و حساس مابین تکبر و اعتماد به نفس رو درک کنی و بدونی که رسالت این تجارت خدمت کردنه. ارزشها رو کشف کن و اونها رو اشاعه بده. بیشتر یاد بگیر. اقدام کن و خودت رو ارتقاء بده. بقیه قدمها رو هم نیاز نیست من بگم. هر روز حامیانت در موردش با شما صحبت خواهند کرد.

11– در مورد وب سایت مجله بازاریابی شبکه ای چه برنامه و هدفی دارید ؟

مجله بازاریابی شبکه ای nmls.ir قبل از قانونی شدن نتورک کشور متولد شده و اگه خدا کمک کنه در کنار همه فعالین این تجارت، رشد خواهد کرد. این وبسایت به عنوان اولین مرجع خبری آموزشی نتورک ایران از سال 90 فعالیت رسمیش رو آغاز کرده و امروز به عنوان بزرگترین وبسایت مستقل نتورک مارکتینگ ایران شناخته میشه. تو این وبسایت شما می تونید به اطلاعات دقیق همه شرکتهای بازاریابی شبکه ای به تفکیک کامل دسترسی داشته باشید. اخبار و رویدادهای مهم بازاریابی شبکه ای ایران و جهان، مصاحبه با مدیرعاملین و بزرگان این تجارت هم با مخاطبین به اشتراک گذاشته شده تا بتونید از تجربیات و داستانهای موفقیت اونها هم درس بگیریم.

رسالت این مجموعه کاملا مشخصه و هدفش آگاهی بخشی و انتقال درست مفاهیم، آموزشها و ارائه راهکار برای کسانی که می خوان بیشتر در مورد این تجارت بدونن. مرجعی که با مراجعه به اون می تونید به همه ابزارها و اطلاعات مورد نیاز این تجارت به صورت کامل دسترسی داشته باشید.

من و همکارانم به صورت شبانه روزی، از ابتدا تا به امروز به عنوان بزرگترین حامی نتورک سالم در کشور بدون هیچ منتی سعی کردیم خدمات شایسته ای ارائه بشه تا افراد بتونن تجارتشون رو بهتر بسازن و در این زمینه هم دست همه کسانی که از ما حمایت کردند و قصد همدلی، همراهی و همکاری دارند را میفشاریم. ما آماده ایم و تشنه پیشرفت. ادعایی نداریم و مشتاقانه از ایده ها و راهکارهای درست استقبال می کنیم.

به سهم خودم از همه مدیران و راهبران ارشد همچنین تک تک فعالینی که دغدغه ها و مسائلشون رو با ما مطرح می کنن سپاسگزارم. امیدوارم بتونیم اطلاعات مناسب و به روزی برای رفع مسائلشون در اختیارشون قرار بدیم.

12– در مورد همایش فروش مستقیم در اروپا یک مقدار برایمان توضیح دهید و چه برداشتی از این همایش داشتید ؟

دعوت از ما به عنوان تنها ایرانیانی که رسما از طریق مدیر برگزاری این کنگره بزرگ دعوت شده بودند، بی شک همچون همیشه نشان لطف و عنایت پروردگار و همچنین تلاش همه همکارانم در پژوهشکده نتورک ایرانه. کنگره تخصصی فروش مستقیم برای اولین بار بود که در اروپا برگزار میشد. چنین برنامه های ویژه ای فقط در امریکا صورت می گیره اما امیدوارم که بتونیم دانش و تجارب منتقل شده در این کنگره رو برای بهبود شرایط فعلی نتورک کشورمون جمع آوری و به درستی ارائه کنیم.

13– نظر شما راجع به تیم MLMSTUDY چیست و آیا سایت آن را مشاهده کردید؟

ثبات و ماندگاری در فضای رسانه و فرهنگ سازی کار بسیار دشواریه. امیدوارم تیم خوب شما هم همچون گذشته بتونه به کار خودش ادامه بده. مایه مباهات خواهد بود که بتونیم در مسیر درست، گام برداریم و اخلاق حرفه ای و صداقت را سرلوحه اعمالمان قرار بدیم.

از شما و مخاطبینی که تا این لحظه در کنارشون بودم و صحبتهام رو خوندن هم سپاسگزارم. براتون بهترین ها رو آرزومندم. سعادتمند باشید.

MLMSTUDY : امیدواریم با کمک شما بتوانیم روز به روز در اطلاع رسانی و خدمات بازاریابی شبکه ای پیشرفت داشته باشیم.

با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، آرزومند موفقیتهای روزافزون برای حضرتعالی

2 دیدگاه
 1. .... می گوید

  همیشه بدرخشی جناب مهندس!!!

 2. امیر ارسلان می گوید

  با سلام.
  واقعا خدا قوت به شما جناب عباس زاده عزیز
  از همه زحماتتون سپاسگزاریم و کلی از تجاربتون همیشه استفاده می کنیم.
  سایت مجله بازاریابی شبکه ای هم همچون همیشه پویا، به روز و فوق العاده است
  نتورک کشور به افرادی مثل شما مدیونه. خدا خیرتون بده

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.