فعالیت Forever Living در ایران

شرکت بین المللی Forever Living یکی دیگر از شرکت های بازاریابی شبکه ای ارائه دهنده محصولات تندرستی و سلامتی است.

شرکت بین المللی Forever Living یکی دیگر از شرکت های بازاریابی شبکه ای ارائه دهنده محصولات تندرستی و سلامتی است. این شرکت پیش گام در تولید و عرضه محصولات آرایشی است که پایه اصلی ساخت آن ها آلوئه ورا است؛ همچنین مکمل های غذایی و محصولات مراقبت شخصی از دیگر محصولات تولید شده و عرضه شده توسط این شرکت است.

این شرکت در بیش از 155 کشور فعالیت داشته و بیش از 9/4 میلیون بازاریاب در سرتاسر دنیا دارد. این شرکت در سال 1987 در ایالت آریزونا، ایالت متحده، تأسیس شده و مقر اصلی آن هم اکنون در Scottsdale، ایالت آریزونا، واقع شده است. در سال 2014، 6/2 میلیارد دلار درآمد شرکت بوده است.

از نقاط قوت این شرکت که در نظرسنجی های متعدد برای شرکت بیان شده است، ارائه آموزش های گسترده و جامع توسط شرکت است. این شرکت برای بازاریابان جدیدالورودش انواع وسایل کمک آموزشی همانند بروشورها، ویدئوها، جلسات و کارگاه های آموزشی را فراهم می کند و تمامی این بازاریابان را به حامیانی مناسب جهت سرمایه گذاری در کسب و کارشان معرفی نموده و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای موفقیت بازاریابان را برای آن ها تأمین می کند.

یکی دیگر از ویژگی های این شرکت اختصاص 48 درصدی درآمد شرکت به عنوان پورسانت بازاریابانش است. همچنین توزیع کنندگان شرکت تا 30 درصد تخفیف بر روی قیمت محصولات به عنوان پاداش فعالیت شان دریافت می کنند.
این شرکت نقاط منفی را نیز داراست از جمله تاریخچه ای از دعاوی حقوقی و تذکرات قانونی که در تاریخچه شرکت ثبت شده است. برای مثال در سال 1996، IRS و سازمان مالیاتی شرکت را برای فرار مالیاتی مورد بازرسی قرار داده است. در سال 2004، ادعا شده است که محصولات شرکت چندین قانون را در مجارستان نقض کرده است؛ چراکه در تبلیغات آن ها ادعا شده است که محصولات غذایی شرکت دارای کاربرد دارویی است.

یکی از دیگر جنبه های منفی شرکت که از آن به عنوان بزرگترین جنبه منفی Forever Living نام برده شده است، نیاز به عضوگیری دائم در شرکت است. حتی اگر بازاریابان تبحر در مهارت های بازاریابی داشته باشند، همیشه در تکاپو برای عضوگیری هستند و شرکت در جذب مشتریان هیچ کمکی به بازاریابان نکرده است. از دلایل عضوگیری دائم شرکت بالا نبودن فروش شرکت است که این موضوع آن ها را اجبار به عضوگیری در جهت به دست آوردن مشتریان جدید کرده است. تشویق مدام به عضوگیری نکته منفی در هر شرکتی محسوب می گردد. شرکت ها می بایست با افزایش مهارت های بازاریابان شان، فروش خود را افزایش دهند نه به واسطه عضوگیری.

اما با وجو همه این ها، این شرکت یک کسب و کار قانونی است و رتبه خوبی را در انجمن تجارت برتر کسب کرده است؛ چرا که تنها یک شکایت در 3 سال گذشته از این شرکت به ثبت رسیده است. با وجود اینکه این شرکت مناقشات قانونی را پشت سرگذاشته، اما هیچکدام فراتر از مسائل عادی که در شرکت های بازاریابی شبکه ای در جریان است، نبوده است.

یکی از نکات مهمی که در مورد این شرکت قابل ذکر است فعالیت این شرکت در داخل کشور ما می باشد. اخیراً گزارش هایی مبنی بر فعالیت برخی از هم وطنان در داخل این شرکت به گوش رسیده است که ما را ملزم به یادآوری مهمترین اصل قانونی بازاریابی شبکه ای کرده است. تنها شرکت هایی که مجوز بازاریابی شبکه ای از مرکز امور اصناف و بازاریابان را دریافت کرده اند حق فعالیت و فروش محصولات به صورت بازاریابی شبکه ای را دارا هستند و در حال حاضر هیچ شرکتی خارجی چنین مجوزی را در داخل شرکت کسب نکرده است؛ بنابراین فعالیت برخی از هم وطنان در داخل این شرکت مصداق بارز فعالیت غیرقانونی می باشد و در صورت تضییع حقوق آنان توسط این شرکت هیچ گونه امکان پشتیبانی برای آنان وجود نخواهد داشت.

منبع : ایران هشدار

1 دیدگاه
  1. محمود مقدم می گوید

    مرسی از توضیحات ساده و گیراتون

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.