فساد اخلاقی روشی برای عضوگیری

یکی از مهمترین عوامل در موفقیت هر سازمانی، اخلاق است. اخلاق نه تنها در سطح زندگی فردی و اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بلکه در سطوح سازمانی نیز به عنوان عاملی تعیین کننده و مهم در سرنوشت سازمان و کارکنان آن به شمار می رود.
در تمامی مشاغل علاوه بر ضوابط قانونی که در اجرای صحیح فعالیت آن ها تعیین شده است، ضوابط و معیارهای اخلاقی نیز در جهت هم گرایی با هنجارهای جامعه به صورت منشور تدوین و توصیه شده است.
کسب و کار بازاریابی شبکه ای به عنوان یک سازمان تجاری از این امر مستثنی نیست و با تدبیر نهادهای قانون گذار و نظارتی دستورالعمل جامعی برای اجرای صحیح این حرفه تدوین و ابلاغ شده و در بخش نامه های متعدد بسیاری از موارد اخلاقی که ضامن سلامت و بقای این حرفه است مورد تأکید و ملاحظه قرار گرفته است، اما با وجود همه تأکیدات صورت گرفته باز هم شاهد فعالیت های غیراخلاقی و خارج از چارچوب در برخی شرکت ها و شعب وابسته به آن ها هستیم.
یکی از مواردی که شکایت های بسیاری در مورد آن صورت گرفته است، برگزاری جلسات پرزنت در خارج از ساعات اداری و تا نیمه های شب، اختلاط جنسیتی غیر متعارف و عدم رعایت شئونات فرهنگی و مذهبی در برخی از شعب شرکت ها است. موارد مطرح شده منجر به بروز نارضایتی از فعالیت این شرکت ها در سطح جامعه و وارد آمدن ضربه بر پیکره زندگی خانوادگی افراد فعال در آن شده است.
برای مثال در یکی از شکایت های مطرح شده فردی عنوان کرده است: من به اصرار همسرم به اتفاق مشغول به فعالیت در یکی از این شرکت ها شدیم. من فعالیت نداشتم و من را غیرفعال کردند اما همسرم هر پولی را که بابت خرج خانه از من دریافت می کرد، کالا از شرکت خریداری می کرد. آن ها گروهی را در کانال تلگرام تشکیل دادند و خانم و اقا تا ساعت 3 صبح مشغول به چت بودند. پارتی های مختلط منجر به بروز اختلافات شدید بین من و همسرم شد. همسرم با آقایان به درب مغازه ها برای بازاریابی کالاهای خریداری شده مراجعه می کرد و زمانی که با اعتراض من مواجه شد، درخواست طلاق را مطرح کرد.
در نمونه دیگری بازاریاب یکی از شرکت ها عنوان داشته است: در شرکت ما برای دست یابی به زیر مجموعه اقدام به تحریک مردان توسط زنان می کنند. از نظر اخلاقی اعضای این شرکت وضعیت مناسبی نداشته و روابط نامشروع دختر و پسر در بین آنان بیداد می کند. برای مثال یکی از خانم ها ملقب به نیلوفر از طریق دوست شدن با پسرها، آن ها را به شرکت می کشاند. مهمانی های مختلط و دوستی ها بین بازاریابان بسیار شایع است.
این تنها دو نمونه از شکایت های مطرح شده از رواج بی اخلاقی در برخی از شرکت ها است و موارد متعددی از این دست وجود دارد که همگی حکایت از بروز فاجعه اخلاقی در آینده این حرفه دارد.
در بخشنامه 226480/60 مرکز امور اصناف و بازرگانان تهران، وظایف قانونی شعب را به تفضیل بیان کرده و شرکت ها را مسئول نظارت بر فعالیت این شعب قرار داده است. از مهمترین این وظایف، فعالیت شعب در ساعات متعارف اداری بر طبق بند “د” ماده 17 آیین نامه و رعایت شئونات اداری و مسائل اخلاقی در شعب است.
متأسفانه برخی از شعب توجهی به این وظیفه مهم نداشته و زمینه را برای بروز بی اخلاقی های متعدد فراهم کرده اند و در حال ضربه زدن بر چهره این حرفه نوپا در سطح جامعه هستند.
در جامعه اسلامی ما، انتظاری که افراد جامعه از صاحبان مشاغل دارند، رعایت موازین اخلاقی و اجتماعی متناسب با هنجارهای جامعه است. حرفه بازاریابی شبکه ای به دلیل نوپا بودن و عدم شناخت صحیحی که از ماهیت آن وجود دارد، زیر ذره بین قرار گرفته و تمامی فعالیت های آن به دقت مورد تحلیل و رصد قرار می گیرد. بی اخلاقی های به وقوع پیوسته و نارضایتی های ایجاد شده ناشی از آن، این حرفه را در معرض بی اعتمادی و آسیب های جدی قرار خواهد داد. لازم است شرکت ها به مسائل اخلاقی توجه بیشتری نشان داده و برنامه ریزی های بلندمدتی در جهت ترویج اخلاق مداری صورت دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.