فروش مستقیم چیست؟

فروش مستقیم عبارت است از اقدام به بازاریابی و فروش مستقیم محصول به مشتری در منزل، محل کار یا سایر مکان‌ها. در تعریف دقیق تر در این سیستم، برای توزیع محصول نیازی به حضور واسطه های متعددی مثل مرکز توزیع‌ منطقه‌ای یا عمده فروشی و خرده فروش و مغازه دار نیست. در عوض، محصول یک ‌راست از محل تولید برای شرکت‌های فروش مستقیم، توزیع‌ کنندگان، نمایندگان فروش یا مشتریان فرستاده می‌شود. محصولاتی که با این شیوه به فروش می‌رسند، اغلب اوقات در فروشگاه ها یافت نمی‌شوند. به‌ عبارت دیگر، خرید این قبیل محصولات فقط از طریق جست‌وجوی توزیع‌کنندگان یا نمایندگان فروش ممکن است.

فروش مستقیم یک روش بازاریابی و توزیع کالا و خدمات است که بار نخست توسط کارل رن بورگ مدیر شرکت Nutrilite Product در سال 1945 به عنوان یک طرح بازپرداخت چند سطحی معرفی شد و این ترتیب اولین طرح فروش مستقیم چند سطحی به شیوه امروزی پا به عرصه وجود گذاشت و کارل رن بورگ به عنوان پدر فروش مستقیم چند سطحی نام برده شد. ریچ دوس و جی ون اندل در این شرکت به عنوان توزیع کننده مشغول به فعالیت شدند و  پس از مدتی به یک تیم موفق تبدیل شدند. سپس شرکت The American Way Association (AmWay) توسط این دو در سال 1958 به عنوان شرکت فروش مستقیم تاسیس شد. دوس و ون اندل در هدف اولیه خود یعنی کمک به مردم برای ساختن تجارتشان از طریق فروش مستقیم چند سطحی کاملا موفق بوده اند. تا قبل از پایان سده بیستم بیش از 3 میلیون نفر از مردم دنیا در 80 کشور جزء مشاوران و توزیع کنندگان شرکت Amway بوده اند. نتایج این شرکت و باقی شرکت های دیگر نشان دهنده قدرت این روش بازاریابی است که توانسته وضعیت مالی میلیون ها نفر در سراسر دنیا را بهبود ببخشد.

انواع فروش مستقیم

1- فروش مستقیم تک ‌سطحی

فروش مستقیم تک سطحی به شکل فرد به فرد یا معرفی حضوری محصول در خانه و … صورت می گیرید. در این نوع فروش از اینترنت و کاتالوگ و نمونه محصول استفاده می کنند و درآمد فروشندگان فقط از طریق کمیسیون فروش حاصل می شود.

2- میهمانی (طرح میزبانی)

این نوع فروش در یک محیط گروهی انجام می شود که معمولا توزیع کننده یا نماینده ی فروش محصول یا خدمات را در منزل شخصی یا مکان دیگری به مهمانان معرفی می کند. هدف از این روش ایجاد یک تجربه سرگرم کننده، آرامش بخش و خریدی مطمئن با دوستان است.

3- بازاریابی چند سطحی

فروش در بازاریابی چند سطحی به روش‌ های مختلفی، ازجمله معرفی یک محصول به ‌شکل فرد به‌ فرد یا جمعی، صورت می‌گیرد. این نوع فروش از طریق فروشگاه‌ های آنلاین و کاتالوگ نیز انجام‌پذیر است. درآمد بازاریابی چندسطحی از کمیسیون فروش و نیز کمیسیون فروش ‌های دیگری که توسط سایر شرکای کاریِ معرفی ‌شده از سوی توزیع‌کننده انجام گرفته‌اند، به‌ دست می‌ آید. یعنی توزیع ‌کننده نماینده‌ ی جدیدی را جهت فروشندگی مستقیم به شرکت معرفی می‌کند و به‌ازای هر فروشی که این نماینده‌ ی جدید داشته باشد، شخص معرف کمیسیون دریافت خواهد کرد.

گاهی فروش مستقیم را بازاریابی چند سطحی یا بازاریابی شبکه‌ای نیز می ‌نامند. بازاریابی چند سطحی و بازاریابی شبکه‌ ای از انواع فروش مستقیم به‌ شمار می‌ روند، اما توجه داشته باشید که تمامی سیستم‌ های فروش مستقیم شامل بازاریابی چند سطحی نمی‌ شوند. برای مثال، درآمد نماینده‌ ی فروش در روش بازاریابی تک‌ سطحی فقط از طریق کمیسیون فروش محصولاتی است که خودش به‌ شخصه فروخته باشد.

انواع فروش مستقیم

درآمد زایی با فروش مستقیم

کسانی که قصد دارند فروشندگی مستقیم را تجربه کنند، قبل از هر چیزی باید بدانند هدف‌ شان از این کار چیست؟ برای اینکه بدانید آیا این شغل مناسب شماست یا خیر، اول باید اهداف شخصی و مالی خود را بسنجید. دقت کنید که اهداف ‌تان واقع‌ گرایانه باشند، چرا که شاید سال‌ها طول بکشد تا بتوانید به سطح بالایی از موفقیت در فروش برسید. چنانچه تصمیم به تجربه‌ی این شغل گرفته‌ اید، مراحل زیر را در ادامه‌ ی مسیر دنبال کنید :

1- شناسایی محصول یا خدمات

شرکت‌ هایی که از این روش بازاریابی استفاده می کنند محصولات یا خدمات بسیار متنوعی، از لوازم بهداشتی و آرایشی گرفته تا پوشاک و لوازم آشپزخانه، ارائه می‌ دهند. اغلب افراد دست روی چیزی می‌گذارند که خودشان نیز از آن استفاده می‌ کنند یا به‌نوعی با آن آشنایی دارند. پس به دنبال محصول یا خدماتی بگردید که به آنها علاقه‌ مند هستید. اگر خودتان به کارایی و فایده ‌ی چیزی که می‌فروشید، قلبا باور نداشته باشید، به‌سختی می‌توانید آن محصول یا خدمات را به مردم بفروشید یا نمایندگان دیگری را به شرکت معرفی کنید.

2- انتخاب شرکت مناسب

شرکتی را انتخاب کنید که محصول یا خدمات مورد علاقه‌ تان را داشته باشد. به وب ‌سایت شرکت انتخابی سر بزنید. اگر امکانش بود، در یکی از گردهمایی ‌های نمایش و معرفی محصولات یا خدمات‌شان ثبت‌نام و شرکت کنید. درصورتی ‌که انتخاب ‌تان درمورد محصول یا خدمات و شرکت ارائه‌دهنده درست باشد، احتمال موفقیت ‌تان افزایش خواهد یافت.

3- تحقیق درمورد شرکت انتخابی

درمورد پیشینه‌ ی فعالیت‌ های شرکت انتخابی ‌تان و نظرات مشتریان ‌شان تحقیق کنید. ببینید که آیا هیچ شکایتی علیه این شرکت پیدا می‌کنید یا خیر. چنانچه شکایتی پیدا کردید، سعی کنید بفهمید که ماهیت و محتوای آن چه بوده و شرکت چگونه با این چالش برخورد کرده است. همچنین ببینید که دیگران چه نظری درمورد این شرکت دارند. حتی می ‌توانید با نمایندگان فروش سابق یا فعلی شرکت درمورد تجربه‌ شان در این شغل گفت‌وگو کنید. البته، از طریق جست ‌و جوی آنلاین نیز می‌توانید به‌ بسیاری اطلاعاتی که شاید جنبه‌ ی منفی داشته باشند، پی ببرید.

فعالیت‌ها و سوابق کاری شرکت انتخابی‌ تان را به‌دقت مطالعه کنید. مثلا ببینید که فعالیت تجاری این شرکت از چه سالی آغاز شده است. درمورد تعداد توزیع‌ کنندگان، میانگین درآمد توزیع ‌کنندگان و نیز نرخ ترک شغل توزیع‌کنندگان تحقیق کنید. بروشور محصولات شرکت را بخوانید و همچنین درمورد ابزارهای بازاریابی و قراردادهایی که با توزیع‌کنندگان به امضا می‌رسد، اطلاعات کسب کنید. ضمنا توصیه می‌شود که اگر توانستید، صورت‌های مالی شرکت را در پنج سال گذشته مطالعه کنید.

4- همه‌ی سؤالات‌ تان را درمورد شرکت بپرسید

در زمان مذاکره، هر سؤالی که دارید حتما بپرسید تا از سیاست ‌ها و رویه ‌ی کاری شرکت مطمئن شوید. چنانچه قرار است توسط شخص دیگری به‌ عنوان نماینده‌ی فروش معرفی شوید، آن شخص باید بتواند پاسخ سؤالات‌ تان را بدهد. درصورت نیاز می‌ توانید با دفتر مرکزی شرکت تماس بگیرید. هر شرکت معتبری از اینکه پاسخگوی سؤالات ‌تان باشد، حتما خوشحال خواهد شد.

5- تحقیق درمورد بازپس‌ گیری محصولات

باید بدانید که به ‌ویژه اگر روزی تصمیم به ترک شغل‌ تان بگیرید، آیا شرکت حاضر است که محصولات فروخته‌ نشده را از شما پس بگیرد یا خیر. ضمانت بازپس ‌گیری ۹۰ درصد محصولات فروخته ‌نشده‌ی سالم خیلی به نفع‌تان خواهد بود. همچنین درمورد فرصت‌ هایی که امکان خرید در حجم بالا را فراهم می‌ کنند، پرس‌ و جو کنید تا بتوانید با استفاده از این فرصت ‌ها امتیازتان را افزایش بدهید یا تخفیف‌ های ویژه دریافت کنید.

6- آگاهی از طرح درآمدزایی شرکت

طرح درآمدزایی هر شرکتی با شرکتی دیگر متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که طرح درآمدزایی شرکت انتخابی‌ تان را به ‌درستی درک کرده باشید. درست مثل سایر شیوه‌ های خرده‌ فروشی، قرار است که یک بازار فروش ایجاد کنید و محصولات یا خدماتی را در معرض فروش قرار بدهید که از کیفیت بالا و قیمت رقابتی برخوردار باشند و نیز در مقادیر کافی و معقول به فروش برسند. یادتان باشد که درآمدتان فقط نباید به کمیسیون حاصل از معرفی توزیع ‌کنندگان جدید محدود شود. با همه‌ی این اوصاف، فقط زمانی به‌ عنوان نماینده‌ی فروش یک شرکت مشغول به کار شوید که از انتخاب ‌تان مطمئن باشید.

آنچه این روش بازاریابی را جذاب مي كند اين است كه مي توان آن را تقريباً بدون هزينه اوليه شروع كرد و با هزينه كمي ميتوان آن را اداره نمود. سرمايه گذاري اوليه هنگفتي نياز نيست به جز هزينه اندكي كه احتمالاً براي تهيه محصولات نمونه یا مورد استفاده نیاز است. بنابراين ميتوانيد كار خودتان را شروع كنيد آن هم بدون نياز به استفاده از پس اندازتان يا قرض كردن مبلغ هنگفتي از ديگران. سقفي براي درآمد شما وجود ندارد و نيازي نيست كه خانواده و دوستانتان را قرباني كنيد تا جزو برترين افراد كامياب باشيد.

امتیاز دهی به این مطلب
100%
امتیاز مطلب

لطفا برای ارتقا وب سایت به این مطلب رای دهید.

 • کیفیت محتوا
 • اطاعات درست و صحیح
منبع اختصاصی
8 دیدگاه
 1. MLMSTUDY می گوید

  لطفا نظرات خود را در مورد فروش مستقیم در ایران و تجربه های خودتون را با ما در اشتراک بگذارید

 2. سعید می گوید

  فروش مستقیم حرفه ای سخت و زمان بر هست ولی پول خوبی داره. البته هر کاری چند وقتی زمان میبره تا خبره بشیم و به اصطلاح خاک خوری داره‌ ممنون از مقاله خوبتون

 3. زهرا می گوید

  من تجربی خوبی در مورد فروش مستقیم ندارم و ترجیح میدم این کار رو دیگه انجام ندم

  1. MLMSTUDY می گوید

   لطفا تجربه خود را با ما در اشتراک بگذارید

 4. فرید می گوید

  امروز با فروش مستقیم آشنا شدم. البته چندین سال قبل من فروش مستقیم رو انجام می دادم.

 5. محمدعبید کوهسار می گوید

  فروش مستقیم بهترین روشن در دنیایی امروز است و من مدت پنج ماه میشود مشغول این کار در یکی از کمپنی های فرش مستقیم هستم و تجربه خوبی در ماه های اول نداشتم ماه دوم هم چندان رشدی نداشتم ما سوم نیز سر همان ماه اول مگر در ماه چهارم و همین روز ها درامدی را کسب کردم که تلافی میکرد ما های گذشته را اول باید خیلی به سختی شبکه بسازی و بگذاری بالا دسته ها از ان لزت ببرند وبعد متوجه میشی که اکنون تو خو بالا دسته هستی و فیصدی فروشات برای تو پورسانت پرداخت میشود که غیر قابل باور است من به صفت یک فروشنده مستقیم توصیه میکنم که کور کورانه وارد شبکه های بازار یابی فروش مستقیم یا همان MLM نشوید چون به نحوحی در تمام کمپنی هایکه در دنیا فعالیت دارند هرمی اند و طرح باز پرداخت خوب ندارند و یا نحو از کلابرداری اند که میخواهند افراد را بنام فروش مستقیم دام خود بیندازند و از همین رو سود برداری کنند چند موردیکه برای تان یاد اور میشوم
  ۱. سابقه فعالیت کمپنی را باید بدانید
  ۲.ساحه تحت پوشش کمپنی را باید بدانید
  ۳.محصولات را باید بشناسید
  ۴.طرح باز پرداخت را باید بدانید
  ۵.باید بدانید که خرید در ویب سایت از کدام روش ها انجام میشود
  ۶. تامین کننده امنیت سایت کیست
  ۷. ساپورتر جهانی کمپنی کیست
  ۸.برای چه میخواهید وارد این صنعت شوید
  ۹. پول شما از کجا به کجا میرود
  ۱۰.چه نوح پول انتقال میکند

 6. بیژنی می گوید

  سلام من یکسال هست که در صنعت فروش مستقیم هستم کار پانزده میلیونی را رد کردم و خدا راشاکرم که من لایق این مسیر بودم

 7. یاسر می گوید

  بهترین تجارت دنیاست اگر از اولش تمام آموزش های این تجارت جدی بگیریم و به صورت عملی انجامش بدیم

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.