شرکت های بازاریابی شبکه ای کپی می کنند

6 سال از فعالیت صنعتی بزرگ به نام بازاریابی شبکه ای در ایران می گذرد و در حال حاضر 22 شرکت در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. با گذشت این سال ها این شرکت ها آزمون و خطاهایی انجام داده اند که منجر به موفقیت و رشد تعدادی از آن ها شده است و رشد مثبتی را تجربه می کنند. در ابتدای فعالیت این شرکت ها پس از اخذ مجوزهای لازم با الگو قرار دادن شرکت های بین المللی نتورک مارکتینگ محصولات و پلن درآمد زایی خود را معرفی کردند که تا این تاریخ با تغییرات گسترده ای مواجه شد. این تغییرات تحولی در بازاریابی شبکه ای ایران ایجاد کرد. با کمی تحقیق و جستو جو درباره ی شرکت های موفق در این حوزه با نتایج جالبی مواجه می شویم که می توانید در ادامه مشاهده فرمائید.

برای طراحی یک برند و ثبت برند و علامت تجاری بسیار مهم است که از هیچ برندی الگو نگرفته باشد و در حقیقت یک علامت خاص و یکتا باشد. متاسفانه در برخی شرکت های بازاریابی شبکه ای مشاهده شده است که برند هایی که ثبت کرده اند، الگو گرفته و حتی کپی برندهای خارجی هستند.

شرکت بادران گستران

شرکت شکبه بادران گستران با برند BUT اولین شرکتی است که موفق به اخذ مجوز در سال 1390 شد و شروع به فعالیت کرد. این شرکت پس از مدتی فعالیت از برند (لوگو) خود رونمایی کرد و این طرح کپی برند سیستم عامل اوبونتو (Ubuntu) است که بر پایه لینوکس در سال 1383 معرفی شد می باشد. شرکت بادران با کمی چرخش و اضافه کردن یک دایره و حروف BUT و تغییر رنگ از این برند نام آشنا کپی کرده است و از این برند در وب سایت و محصولات خود استفاده می کند.

شرکت بیز

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین با برند BIZ در سال 1390 مجوز فعالیت بازاریابی شبکه ای اخذ نمود و با محصولات شرکتی آمریکایی به نام آمگا گلوبال (Amega Global) شروع به فعالیت کرد. دستبند و گردنبند های مغناسیتی از محصولات این کمپانی بود که در سال 2011 در آمریکا تعطیل شد. ولی شرکت بیز به فعالیت خود ادامه داد و از برندی که تصوير يك مربع به شكل خورشيد به صورت فانتزي و به رنگهاي بنفش روشن و تيره و طوسي متعلق به شرکت آمگا گلوبل بدون هیچ تغییری کپی کرد. این برند در وب سایت و تمامی محصولات خود استفاده می کند و در ایران به صورت رسمی ثبت کرده است.

همچنین شرکت بیز بهمن سال 95 محصولاتی تحت عنوان گانودرما معرفی کرد و با تبلیغات و همایش گسترده محصول خود را تحت عنوان کالای استراتژیک رونمایی نمود. اما نکته قابل توجه نحوه بسته بندی این محصولات است که کپی شده از محصولات منحصر به فرد شرکت اورگانو گلد (Organo Gold) می باشد.

این شرکت بازاریابی شبکه ای کار خودش را در سال ۲۰۰۸ وقتی که یه مغازه کوچک که توسط تنها ۳ نفر اداره میشد شروع کرد . بعد از گذشت ۲ سال این شرکت نحوه توزیع و فروش کالاهایش را به سمت نتورک مارکتینگ سوق داد و از سال ۲۰۱۰ شروع به نحوه مدرن توزیع کالا کرد. شرکت اورگانو گلد محصولات خود را بر پایه قارچ گانودرما تولید می کند. محصولات گانودرما این شرکت در حدود قیمتی 100 هزار تومان است و در چند طمع مختلف عرضه می شود.

قهوه سوپریم گانودرما بیز

شرکت بیز مانند شرکت اورگانو گلد در هر بسته این قهوه ها 20 عدد ساشت 21 گرمی حاوی قارچ گانودرما با کمی تغییر در ظاهر بسته بندی با قیمت حدود 87 هزار تومان به فروش می رساند. البته کیفیت محصول این دو شرکت هنوز با یک دیگر مقایسه نشده است ولی در کیفیت بسته بندی تفاوت زیادی وجود دارد.

قهوه موکا گانودرما بیز قهوه لاته گانودرما بیز

امیدواریم شرکت های بازاریابی شبکه ای در ایران در راستای پیشرفت این صنعت اقدام نوینی انجام دهند و دست از کپی برداری از شرکت های بین المللی بردارند. محصولاتی یونیک و 100 درصد تولید خود شرکت با قیمتی مناسب و به صرفه در شرکت های بازاریابی شبکه ای هنوز بعد از گذشت 6 سال پیدا نمی شود و اگر هم باشد مشکلاتی دارد.

 

منابع : اورگانو گلداوبونتو آمگا گلوبال

2 دیدگاه
  1. سعید می گوید

    با سلام و خداقوت
    ممنون میشم در این زمینه ها حقایق بیشتری از این نوع شرکتها گفته بشه تا بلکه یکسری انسانها با استفاده از تفکر و به دست آوردن منابع درست و علمی،بتونن تشخیص مناسب داشته باشن تا اسیر یکسری سودجوها که حرفها از اشتغال زایی و یا حمایت از تولید ملی میزنن که متاسفانه در پشت پرده خیلی مسائل هستش رو آگاهی به دست بیارن و تصمیم و انتخاب درستی رو بگیرن،هر چند در جامعه امروزیه ما که سمت و سوی اقتصاد ما طوری شده به راحتی با اسم پول خیلی از آدما رو به راحتی انحراف ذهنی میدن،و با رویای ثروت مند شدن جذب میکنن و آدمارو بدون پرداخت یک ریال پول برای خودشون بازاریاب میکنن و حرف از مدرن بودن میزنن اما در واقع واسطه هارو اضافه میکنن و….

  2. کوروش می گوید

    بنده میلیون‌ها تومان از ثروتم و همچنین ماه‌ها از عمرم رو در این شرکت از دست دادم. متاسفانه رویای آن‌ها فریبی بیش نبود.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.