شرایط بازخرید بازاریاب ها

یکی از حقوق بازاریابان که بر عهده شرکت های بازاریابی شبکه ای قرار دارد، موضوع بازخرید کالاهای خریداری شده توسط بازاریابان است. طبق بند ط ماده 9 آئین نامه اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی، بازخرید کالاها در صورت فسخ قرارداد بازاریاب با شرکت صورت می پذیرد و تنها کالاهایی که در طول 12 ماه گذشته خریداری شده اند و شرایط بازپس گیری را دارا هستند توسط شرکت بازخرید می شوند. در این ماده شرایط بازخرید به صورت زیر عنوان شده است :
1- فسخ قرارداد بازاریاب
2- بازپس گیری محصولاتی که قابل فروش مجدد است؛ یعنی اینکه تاریخ مصرف کالا نگذشته باشد، بسته بندی کالا باز نشده باشد و ممنوعیتی برای فروش مجدد آن وجود نداشته باشد. اگر کالا شرایط فوق را داشته باشد، شرکت نمی تواند دلایلی همانند تغییر نیاز بازار و تغییر برچسب قیمت کالا را برای بازخرید نکردن، مطرح نماید.
3- استرداد مبلغ دریافتی کالا منهای هزینه ارسال و بازپس فرستادن کالا، سود خرده فروشی تعلق گرفته به بازاریاب، مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده از کالا. بعد از کسر مبالغ فوق مابقی مبلغ می بایست به بازاریاب مسترد گردد.
4- شرکت می تواند کمیسیون پرداخت شده در ازای کالای مرجوعی را از کمیسیون بعدی بازاریابان سطوح بالاتر کسر نماید؛ یعنی کمیسیونی که بابت فروش متقاضی بازخرید به گروه بالاسری ایشان پرداخت شده است از بازاریابان سطوح بالاتر در ماه های بعدی کسر خواهد شد.
شرکت ها می بایست در تمام مطالب آموزشی، جزوات و قراردادهایی که با بازاریابان منعقد می کنند، به طور واضح و روشن به موضوع بازخرید و شرایط آن اشاره کنند تا همه بازاریابان از حق قانونی خود مطلع باشند. این حق مشمول همه بازاریابان اعم از آن هایی که تازه وارد شرکت شده اند، بازاریابانی که قصد خروج از شرکت را دارند و حتی بازاریابانی که قراردادشان با شرکت رو به اتمام است می شود.
هدف از قرار دادن حق بازخرید برای بازاریابان، حذف ضررهای تشکیل انبار کالا برای بازاریابان است. بسیاری از بازاریابان برای رسیدن به رده های جدید و کسب درآمدهای بالاتر، بدون توجه به توانایی فروش، میزان مصرف واقعی شان و وجود مشتری اقدام به خرید حجم بالایی از محصول می نمایند که در یک دوره زمانی معقول توان فروش آن را ندارند. قانونگذاران با قائل شدن این حق برای بازاریابان مانع از تشکیل انبار کالاهای شرکت در نزد بازاریابان و ضررهای مالی به آن ها شده اند.
بر طبق دستورالعمل مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت رعایت این حق برای تمامی شرکت ها الزامی است.

منبع : ایران هشدار

8 دیدگاه
 1. حسین می گوید

  سلام من ۴ماه هست جنس خریدم ولی دنبال فروش نرفتم حالا میخوام بفرستم شرکت بیز تا پولمو بگیرم لطفا بگین چند درصد از پولم کم میشه؟

  1. MLMSTUDY می گوید

   سلام. لطفا با شرکت بیز تماس بگیرید

 2. سارا می گوید

  سلام من پارسال عید آخرین خریدمو از شرکت بیز انجام دادم و بعد از اون دیگه کار نکردم ولی هنوز لغو جایگاه نزدم میخواستم بدونم میشه بعد از یکسال و نیم محصولاتمو به شرکت پس بدم؟ تاریخ انقضا هم دارن
  در ضمن من با شماره پشتیبانی خود شرکت بیز تماس گرفتم ولی اصلا وصل نمیشه
  اگه میشه جوابمو بدین ممنون

  1. MLMSTUDY می گوید

   سلام. طبق آیین نامه باید محصولات شما رو پس بگیرند ولی بعد از 1 سال و نیم اطلاعی نداریم شرکت چه اقدامی برای محصولات شما انجام دهد.
   با مراجعه به بیز شاپ می توانید اقدام کنید
   موفق باشید

 3. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید من 5 ماهه از شرکت اومدم بیرون و یه سری محصولات مونده رو دستم می خوام بازگشت بدم . یکیش هم قابلمه ناخ هست که فقط در جعبش باز شده برای اینکه به مشتری نشون بدم ولی نخواسته . و یه سری چیزای دیگ که هنوز تاریخ دارن . می خواستم بدونم امکان بازگشت هست ؟ و اینک شماره دفتر بیز رو هم اگمی شه بدین ک تماس بگیرم خیلی ممنون

  1. MLMSTUDY می گوید

   سلام. با شرکت بیز تماس بگیرید. شماره تماس و نحوه باز پس گیری در وب سایت bizmlm . ir وجود دارده

 4. مینا می گوید

  سلام من یک هفته است که تازه شروع به کار در شرکت بیز کردم و یک هفته است که۱۵ میلیون کالا سفارش دادم ولی الان میخوام کالاهامو پس بدم و پولم رو بگیرم هنوز کالاها به دستم نرسیده ممکنه ۲روز دیگه بیاد دستم.دیگه نمیخوام کار کنم تو این شرکت آیا پولم کامل بر میگرده ??خواهش میکنم جواب بدین خواهش

  1. MLMSTUDY می گوید

   سلام. با معرف و پشتیبانی شرکت تماس بگیرید. و حتما از معرف خود به خاطر اجبار به خرید بالا شکایت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.