تغییر طرح سود دهی شرکت های بازاریابی شبکه ای

بر اساس اطلاعیه های وبسایت رسمی مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور تمامی شرکت های بازاریابی شبکه ای باید طرح سود دهی خود را تغییر دهند که در ادامه می توانید اطلاعیه ضرب الاجل تغییر طرح سوددهی و اصول کلی آن را مطالعه فرمایید.

اطلاعیه 89 :

{براساس ابلاغیه دبیرخانه کمیته نظارت به شماره ۶۰/۱۳۵۴۰۸ مورخ ۹۵/۶/۱۴ به منظور توزیع عادلانه و تحدید سطوح پرداخت کمیسیون و پاداش، کلیه شرکت ها موظف شده اند حداکثر ظرف مدت دو ماه طرح سوددهی خود را با معیارهای اعلامی منطبق کنند به نحوی که پرداخت های آبان ماه سال جاری به بازاریابان باید براساس معیارهای مورد نظر محاسبه و پرداخت گردد.

بنابراین شرکت ها قبل از سپری شدن مهلت مذکور باید نسبت به ارائه طرح سوددهی و نرم افزار مربوط جهت اخذ موافقت دبیرخانه مذکور اقدام نمایند. }

در راستای توزیع عادلانه و تحدید سطوح پرداخت کمیسیون و پاداش بازاریابان در طرح سوددهی شرکت های بازاریابی شبکه ای، بدینوسیله اصول کلی حاکم بر طرح سوددهی منطبق با مقررات آیین نامه اجرایی تبصره ماده ۸۷ قانون نظام صنفی ارسال و اعلام می گردد. کلیه شرکتها موظفند وفق مقررات، حداکثر ظرف مدت دو ماه طرح سوددهی خود را با معیارهای مربوط منطبق، به نحوی که کمسیون و پاداش آبان ماه سال جاری بر این اساس محاسبه و پرداخت گردد.

اصول کلی حاکم بر طرح سود دهی شرکت های بازاریابی شبکه ای ایران

1- جهت پرداخت سود خرده فروشی هیچ گونه شرطی نباید لحاظ شود؛ چرا که برخی از شرکت ها در طرح خود با افزایش پلکانی فروش، سود خرده فروشی خود را افزایش داده و یا از شروط مختلف برای پرداخت سود خرده فروشی استفاده می نمودند.

2- سود خرده فروشی به صورت تخفیف بر روی محصولات ارائه گردد و به صورت ماهیانه به حساب بازاریابان واریز نگردد؛ همچنین کمیسیون خرده فروشی می بایست از کمیسیون و پاداش مجموعه ای تفکیک گردد.

3- پاداش استخری، پاداشی است که از فروش ناخالص شرکت به افراد واجد صلاحیت پرداخت می شود. شرکت نباید در طرح سود دهی اش از این پاداش برای تشویق افزایش خرده فروشی بازاریابان استفاده کند.

4- حداکثر مبلغ خرید برای واجد صلاحیت دریافت کمیسیون و پاداش شدن در طرح، یک میلیون ریال است. تعیین این مبلغ در قالب امتیاز مجاز نیست.

5- کمیسیون بازاریابان سطوح بالاتر که مشارکت در جذب، آموزش و حمایت بازاریابان جدید دارند تا 7 سطح و با تجمیع حجم فروش گروهی آنان باید محاسبه و پرداخت گردد.

6- جهت ارتقاء بازاریابان، 15 رده مدیریتی می بایست در نظر گرفته شود. معیارهای ارتقاء بازاریابان عبارتند از: افزایش حجم فروش گروهی، افزایش تعداد بازاریابان دارای رده مدیریتی، حفظ حجم فروش در بازه زمانی مشخص و تعداد مستقیم گروه فروش فعال است.

7- پاداش هایی که انگیزه اشخاص برای توسعه و ساختن گروه های فروش بیشتر را می گیرد می بایست حذف گردد، برای مثال پاداش هایی که براساس تشکیل دوگروه فروش و میزان امتیاز مشخص در هر شاخه به بازاریابان پرداخت می شد و یا جا به جایی شاخه ها یا تفکیک آن ها به دو شاخه بزرگ و کوچک از طریق تجمیع گروه های فروش جزء این موارد حساب می گردد.

8- هرگونه محدودیت در سقف درآمدی که به صورت روزانه و ماهیانه تعیین شده است در طرح سوددهی می بایست حذف گردد و بازاریابان مستحق براساس میزان فعالیت و شایستگی شان امکان دریافت پورسانت را داشته باشند.

9- حداکثر 40 درصد از فروش شرکت بابت کمیسیون خرده فروشی پرداخت شود. این درصد با احتساب حذف هزینه های تبلیغات، انبارداری و واسطه ها می بایست لحاظ گردد. با این وصف پرداخت پورسانت براساس سعی و تلاش بازاریابان مجموعه دار که اشتغال به آموزش و پشتیبانی زیر مجموعه شان را دارند، ملموس تر خواهد شد و شرکت های بازاریابی شبکه ای نیز با حذف واسطه های سنتی امکان عرضه کالاهای باکیفیت تر و قابل رقابت تر از لحاظ قیمت برای مصرف کننده نهایی را خواهند داشت.

دوستان عزیز توجه داشته باشید مفاد اعلامی دلیلی بر یکسان سازی پلن ها نخواهد بود. از آنجایی که کسب و کار بازاریابی شبکه ای تجارتی با اصول بسیار ساده است ممکن است در این مورد دچار اشتباه شوید و متصور شوید که قرار است پلن درآمدی همه شرکت ها دقیقا مثل هم باشد که این موضوع درست نیست.

منبع : وبسایت رسمی مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور ( بازاریابی شبکه ای )

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.