بررسی شرعی بودن بازاریابی شبکه ای در شورای نگهبان

شورای نگهبان در صورت جلسه 12 آبان خود دادخواستی از دیوان عدالت اداری مبنی بر خلاف شرع بودن بعضی از مواد قانونی دستورالعمل تاسیس شرکت های بازاریابی شبکه ای دریافت کرده است. تصویر صورت جلسه را می توانید در زیر مشاهده کنید.

متن مورد نظر به شرح زیر است :

“1) نامه دیوان عدالت اداری، به شرح درخواست تقدیمی مدعی خلاف شرع بودن؛ بندهای ب و ج ماده 1 آیین نامه اجرایی

چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده 1 دستورالعمل تاسیس و نحوه فعالیت و

نظارت بر شرکت های بازاریابی شبکه ای، از طرف آقای محمد برومند.”

طبق این صورت جلسه باید مواد قانونی مورد نظر توسط کارشناسان و روحانیون به لحاظ شرعی بودن در جلسات آتی شورای نگهبان مورد بررسی قرار بگیرند. در ادامه مواد قانونی که از طرف دیوان عدالت اداری ذکر شده را بررسی خواهیم کرد، پس با ایرانیان ام ال ام همراه باشید:

بند های ب و ج ماده 1 آیین نامه اجرایی چگونگی و صدور تمدید پروانه کسب :
ماده 1: تعاریف

ب) بازاریابی شبکه ای: یک روش فروش محصول است که شخص حقوقی با استفاده از فضای مجازی افرادی را به عنوان بازاریاب و به دور از مکان ثابت کسب برای فروش مستقیم محصولات تولید خود و یا دیگران به مصرف کننده به کار می گیرد. به نحوی که هر بازاریاب با معرفی بازاریاب دیگر به عنوان زیر مجموعه خود یا ایجاد گروه فروش چندسطحی موجب گسترش و افزایش فروش گردد.

ج) بازاریاب: هر شخصی که خارج از شرکت بازاریابی شبکه ای از طریق فروش مستقیم محصولات به مصرف کننده یا با حمایت و آموزش بازاریابان زیر مجموعه بابت گسترش و افزایش فروش شرکت، پاداش یا کمیسیون(درصدی از فرش محصول) را دریافت کند.

ماده 1 دستورالعمل تأسیس و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت های بازاریابی شبکه ای
کمیته نظارت: کمیته ای است ناظر بر مراحل صدور مجوز و نحوه فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای که متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و دادستانی کل کشور است.

دبیرخانه: دبیرخانه کمیته نظارت، بر مراحل صدور مجوز و نحوه فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای نظارت دارد.

مرجع ذیصلاح: وزارتخانه، سازمان یا نهادی که طبق قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران صلاحیت اظهارنظر تخصصی درباره موضوع های مربوطه را دارند.

متقاضی: شرکت درخواست کننده دریافت مجوز تأسیس و فعالیت بازاریابی شبکه ای است.

بازاریابی شبکه ای: یک روش فروش محصول است که شرکت هایی که از این روش استفاده می کنند، افرادی را به عنوان بازاریاب به دور از یک مکان ثابت تجاری برای فروش محصول به طور مستقیم به مصرف کننده نهایی به کار می گیرند. این در حالی است که بازاریاب توانایی تشکیل گروه فروش چندسطحی و دریافت پورسانت از فروش آن ها را دارد.

شرکت بازاریابی شبکه ای: شرکتی است که به روش تعریف شده در بند قبل برای عرضه کالای خود اقدام می کند.

بازاریاب: هر شخص حقیقی که به دور از یک مکان ثابت تجاری از طریق فروش کالا به مصرف کننده نهایی یا حمایت و تشویق شبکه زیرمجموعه خود، سبب گسترش فروش شرکت شود.

مصرف کننده: هر شخصی که کالا را به هدف غیرتجاری و صرفاً جهت مصرف خریداری می کند.

کالا: عبارت است از یک یا چند گروه کالایی قابل عرضه توسط شرکت بازاریابی شبکه ای که به وسیله دبیرخانه کمیته نظارت تعیین و اعلام می گردد.

کلیک کنید و بخوانید : فعالیت شرکت تخفیفات رسما غیر قانونی اعلام شد
عضوگیری: تمامی فعالیت هایی که در راستای ملحق کردن یک بازاریاب جدید به شرکت، جهت بازاریاب شدن صورت می گیرد.

زیرمجموعه: بازاریابان دیگری که یک بازاریاب معرفی می کند و تحت حمایت و سرپرستی وی هستند.

طرح تجاری: طرحی که بر اساس آن شرکت بازاریابی شبکه ای، در قبال فروش کالا توسط شخص بازاریاب یا بازاریابان زیرمجموعه وی، حق الزحمه شان را محاسبه و به آن ها پرداخت می کند.

مجوز تأسیس: موافقت دبیرخانه با ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای در اداره ثبت، پس از طی مراحل پیش بینی شده در این دستورالعمل است.

مجوز فعالیت: مجوزی است که از سوی دبیرخانه برای شروع به فعالیت شرکت بازاریابی جدیدالتأسیس، پس از انطباق عملیات با ضوابط این دستورالعمل، اعطا می شود.

شاید بسیاری با شنیدن چنین خبرهایی دچار شک و تردید در رابطه با بازاریابی شبکه ای شوند اما همه فعالان این صنعت می دانند که این اولین باری نیست که بازاریابی شبکه ای مورد نظارت قانونی واقع شده و این بار این نظارت از سمت شورای محترم نگهبان صورت می گیرد. باید بسیار خوشحال بود چرا که بار دیگر بازاریابی شبکه ای توسط نهادی قدرتمند مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید شورای نگهبان مهر محکمیست بر همه شایعات.

نظر شما در رابطه با چنین نظارت هایی چیست؟

2 دیدگاه
 1. محمد زارعی می گوید

  بازاریابی شبکه ای را فقط باید با اطلاعات بسیار بالا و نیز مطالعات گسترده و تجربه کاغی از این صنعت داشتن قضاوت نمود.
  این یک تجارت است اما با متد های جدید و کارآمد است که منافع ان نیز چند سویه میباشد و یک معامله کاملاً صحیح، قانونی و شرعی میباشد. چرا که برای تک تک ریال هایی که به عنوان پورسانت یا حقوق ماهیانه هر نماینده مستقل فروش در شرکت های فروش مستقیم لا فابلیت تشکیل گروه های فروش که دارای مجوز تأسیس، فعالیت و پروانه کسب میباشند زحمت کشیده شده ، آموزش دیده و داده شده ، عرق ریخته شده، خستگی و … به همراه داشته است. به نوعی مصداق این بیت شعر است:
  ” نا برده رنج گنج میسر نشود مزد آن گرفت جان برادر، که کار کرد “

 2. مصطفی کاظم لو می گوید

  سلام

  تائیدیه شورای نگهبان در مورد بازاریابی شبکه ای

  http://baadraan-ir.blogfa.com/post/40

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.