آیت‌ الله مکارم: بازاریابی هرمی به‌ یقین حرام است

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر فعالیت شبکه‌های هرمی گفت: با پیگیرى‌هاى ریشه‌اى و دقیقى که در این زمینه کرده‌ایم ثابت‌شده که این کار به‌یقین شرعاً حرام است و “اکثر مراجع محترم تقلید” نیز به حرمت آن فتوا داده‌اند.

جمعی از طلاب درباره فعالیت بازاریابی هرمی از آیت‌الله مکارم شیرازی سؤالی مطرح کرده‌اند که متن این سؤال به شرح زیر است:

اخیراً مؤسسات بازاریابى هرمى تغییر نام داده و با همان اهداف به نام شبکه بازاریابى وارد میدان شده و مشغول تخریب جوانان هستند. متأسفانه اطلاعات نادرستى به شوراى محترم نگهبان در این زمینه داده‌شده و آن‌ها فتوا به جواز آن داده‌اند.

وزارت صنعت و معدن به‌گمان اینکه از این طریق شغلى براى جمعى از جوانان پیدا مى‌شود و آمار بیکارى پایین مى‌آید، متأسفانه مجوزهاى متعددى صادر کرده و گروهى از جوانان را گرفتار این شغل کاذب زیان‌بار کرده است.

آیا شرکت در این شبکه‌ها شرعاً براى ما جایز است؟

متن پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی به شرح زیر است:

اولاً با پیگیرى‌هاى ریشه‌اى و دقیقى که در این زمینه کرده‌ایم ثابت‌شده که این کار به‌یقین شرعاً حرام است و «اکثر مراجع محترم تقلید» نیز به حرمت آن فتوا داده‌اند.

ثانیاً تعجب است چگونه شوراى محترم نگهبان در این مسئله که وظیفه او نیست وارد شده و فتوا داده و وزارت صنعت سوءاستفاده کرده و بر اساس آن مجوزها را صادر کرده است.

انتظار مى‌رود شوراى محترم نگهبان در محدوده‌اى که قانون اساسى براى آن‌ها معین کرده و ما آن را محترم مى‌شمریم، گام بردارد و در قلمرو مراجع ورود نکند. مردم مقلد آن‌ها نیستند، مقلد مراجع خویش هستند و اگر این رویه ادامه یابد، مرجعیت که از ارکان مذهب ماست، به خطر مى‌افتد. امیدواریم این تذکر خیرخواهانه را فراموش نفرمایند.

3 دیدگاه
 1. دوستدار صنعت بازاریابی شبکه ای هلال می گوید

  با سلام و احترام خدمت همه دوستان و مراجع عظام عالیقدر
  اول : طی استفتایی که از جناب مکارم شیرازی شده مورخ ۹۴/۶/۲۱ به شماره نامه ۱۹۹۱۸۸ ایشان کار بازاریابی شبکه ای اصولی را جایز دانسته اند .
  دوم : بنظر بنده این نظری که الان روی سایت هست نظر شخصی برخی افراد میباشد که مخالف این صنعت بزرگ هستند و نظر خود را از زبان ایت الله اندیشمند بیان کرده اند.
  سوم : اگر نظر منتسب به خود جناب مکارم میباشد پس قطع به یقین تکلیف ما نسبت به بقیه مسایل شرعی مان مشخص نیست ! چرا که نعوذا بالله ایشان دمدمی فتوا میدهند یکبار هلال یکبار حرام ؟ مگر همچین امری جایز است اینگونه باشد که خدایی ناکرده کل شرع و دین ما زیر سوال است

  1. MLMSTUDY می گوید

   دوست عزیز مورد دوم شما کاملا رد هستش. قبل از قضاوت لطفا خبرگذاری ها و سایت ایشون رو چک کنید

 2. ایمان عرب می گوید

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920230001029

  Im?aN AB
  هرکس بگوید رای شورای نگهبان کذا است مفسد است

  من تکرار می کنم مجلس بالاترین مقام است در این مملکت. مجلس اگر رای داد و شورای نگهبان هم آن رای را پذیرفت ، هیچ کس حق ندارد یک کلمه راجع به این بگوید. من نمی گویم رای خودش را نگوید؛ بگوید؛ رای خودش را بگوید؛ اما اگربخواهد فساد کند، به مردم بگوید که این شورای نگهبان کذا و این مجلس کذا، این فساد است ، و مفسد است یک همچو آدمی ، تحت تعقیب مفسد فی الارض باید قرار بگیرد.

  و الان هم مجلس هم شورا نگهبان بازاریابی شبکه ای رو تایید کردند ، اگر کسی مدعی است که مجلس و شورای نگهبان کذا گفتند ، تبعاتش با…

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.